Fotky už len z mobilov?

Aj vy určite využívate internet na prezeranie médií. V podstate to tvorí väčšinu času stráveného na webe. Na Instagrame alebo Facebooku sa však príspevky s rozmazanou fotkou netešia záujmu. Mnohí si takéto stránky ani len neotvoria. Mladí však nemajú dostupnú technológiu ani vzdelanie či záujem na to, aby fotili profesionálnymi zrkadlovkami.

selfie

Menej za mobil, menej foťákov
Ľudia sa dnes už radšej spoliehajú na svoje smartphóny, ktoré majú stále so sebou. Na dovolenky, na koncerty, na rodinných stretnutiach, postupne sa fotoaparáty vytrácajú. Kvalitné fotografie dnes vieme sfotiť aj so všadeprítomnými mobilmi. Tie drahšie sú spoľahlivé aj pre laikov. Kedy sa ale môžeme začať baviť o kvalitnej fotografii?

mobil

Ak si vyberáte podľa kvality, nie je o čom. Pri výbere podľa ceny je dôležité všímať si niekoľko faktorov. Samozrejmosť je rozlíšenie fotoaparátu na telefóne. Od tých 12 Mpx je kvalita ako tak obstojná. Blesk pridáva na kvalite, hlavne v zlých svetelných podmienkach. Musí byť však dostatočne kvalitný. Dva snímače na mobile dokážu zo snímky urobiť už naozaj profesionálnu fotku. Dokážeme s nimi lepšie regulovať množstvo svetla, ktoré preniká do objektívu a týmto lepšie ovplyvniť výsledok.

Čo to stojí?
Pod pojmom lacnejšie smartphóny si ale nepredstavujme ceny ako 70 eur. kvalitné fotoaparáty sú vstavané v mobiloch od 120 eur a vyššie. Samozrejme ak rátame s výpredajmi a akciami. Tieto smartphóny dokážu lepšie spracovať snímky, pracujú rýchlejšie a sú spoľahlivejšie. Tiež majú väčší výkon batérie, ktorý poteší hlavne na dlhších výletoch.

fotky

Upravovanie
Takéto fotky majú výhodu aj v tom, že ich dokážete upraviť už priamo v smartphóne. Stačí zopár bezplatných aplikácií. Niektoré sú predinštalované na telefóne pri zakúpení. Nie je potrebné, aby sme ich upravovali na počítači a takto sa cesta príspevkov od nás k našim kamarátom či na sociálnu sieť skráti na pár minút až sekúnd.  Inteligentné telefóny dokážu naozaj všetko, aj tie lacnejšie. Treba si porovnať ceny a parametre. Fotografie sa stávajú súčasťou nášho života aj bez fotoaparátov, ktoré neraz stoja pre niektorých príliš veľa na to, aby ich vytiahli len pár krát za rok.

4.5/5 - (2 votes)